Sıkça Sorulan Sorular

 • Alacak sigortasını neden yaptırmalıyım? Bilançomuzun en büyük kalemlerinden olan “alacaklar” hesabı şirketin likiditesini en çok etkileyen hesabıdır. Bu hesabın tahsilat kabiliyeti, firmanın nakit akışını direkt olarak etkilediğinden firmanızın ömrünü de belirleyen en önemli bölümdür. Firmanızın Hayat Sigortası, Alacak Sigortası’dır.
 • Alacak Sigortasını kimler yaptırabilir? Alacak Sigortasını en az 3 yıllık ticari geçmişi olup, vadeli açık hesap satış yapan ve alıcıları ağırlıklı olarak perakende veya kamu iştiraki olmayan firmalar yaptırabilir. Alacak Sigortası yaptırmak isteyen firmalar için ciro kriteri olmamasına rağmen 10 milyon TL üzerindeki sigortalanabilir cirosu olan firmalara avantajlı oranlar sağlanmaktadır.
 • Sigortalanabilir ciro nedir? Nasıl Hesaplanır? Sigortalanabilir ciro kısaca sigorta primine konu olacak satışların toplamı için kullanılır.
  Basitçe aşağıdaki şekilde formülize edilir.
  Toplam ciro/satışlar – Grupiçi Satışlar – Kamuya yapılan satışlar (KİT, Belediyeler, Vakıf vb.) – Banka garantili Satışlar (Teminat Mektubu, DBS, Kredi Kartı Vb.) - Perakende Satışlar = Sigortalanabilir Ciro. Sigortalanabilir ciro KDV dahil hesaplanıp, olası bir hasarda tazminat ödemesi de KDV dahil yapılmaktadır.
  Sigortalanabilir ciro İhracat satışları için ayrı Yurtiçi satışları için de ayrı olarak hesaplanabileceği gibi Multimarket ürünü ile bir bütün olarak da hesaplanabilir.
 • Bu hizmeti sadece Büyükşehirlerde mi alabiliyoruz? Türkiye’de mukim tüm firmalar alacak sigortasından faydalanabilir.
 • Neden Sigorta Brokeri ile çalışmalıyım? Sigorta Brokerleri müşteri adına ve lehine hareket ettiği için, ihtiyaç olan ürünün ilgili sigorta şirketleri ile görüşüp en doğru poliçe tekliflerini müşteriye sunar.
  Teklif çalışması yaparken mevcut portföyündeki diğer poliçelerin şartlarını, sektör tecrübesi ve poliçe döneminde olası ihtiyaçları da göz önünde tutup sektör ve ciro normlarına uygun en iyi teklifi alabilirler.
  Teklif çalışmasında herhangi bir sigorta şirketine bağlı olmadığı için rekabeti sağlayıp en doğru poliçeyi müşterilerine sunar..
  Brokerlar özellikle iş hayatında yeni olan Alacak Sigortası ürünü satış öncesi ve satış sonrası verilen hizmet sayesinde, olası bir tazminat durumunda hasarın takip ve tahsilatı için önemli bir görev üstlenmektedir.
 • Sigorta Brokeri ile çalışmak prim oranını artırır mı? Ek bir maliyet getirir mi? Türkiye Sigortacılık Kanununa göre brokerlerinin müşterilerden herhangi bir ücret talep etmesi mümkün değildir.
  Poliçe teklifi hazırlanırken verilen danışmanlık ile prim oranlarını avantajlı seviyelere indirmek mümkün iken ihtiyacınız olacak ek klozların sağlanması ile ticaretinizde yolunuza çıkabilecek engeller daha başlangıç aşamasında çözümlenmiş olacaktır.
  Bunların sağlanması için Sigorta Brokerınızın Uzmanlığı, Sektör Tecrübesi ve Sigorta Şirketi ile olan iletişimi en önemli etkendir.
  Sigorta Brokerları ek bir maliyet doğurmak bir yana, sağladığı avantajlar ile daha düşük primler ve ek klozlar sağlamakta olup, bunun için ek bir ücret de talep etmemektedir.

Daha fazla yanıt için lütfen iletişime geçiniz.